2011. február 11., péntek

Tejfölös túró, avagy kőrözött


Anyukám gyakran csinál otthon tejfölös túrót. Nagyon szeretjük, vagy egy kis kenyérrel, vagy csak úgy magában, vagy fagyiként paprikába töltve. Egyszerű, de nagyszerű. 
Ne feledjük, hogy a fokhagyma természetes antibiotikum, légúti megbetegedések esetén is jó hatású, meghűléses betegségekre is hatásos, nyálkaoldó. Emellett tágítja az ereket, rendszeres fogyasztása csökkenti a vér káros LDL-koleszterin-szintjét, antioxidáns- serkenti az immunrendszert, csökkenti a mellkasi fertőzéseket, véralvadásgátló- és vérnyomáscsökkentő.  A fokhagyma baktérium ölő hatásának köszönhetően tisztítja a szervezetet. 

Együnk minél több nyers fokhagymát!

Hozzávalók:

25 dkg túró
2/3 doboz tejföl (nagy dobozos)
rengeteg fokhagyma összezúzva
frissen őrölt bors
sóban eltett darált paprika

Elkészítés:

A hozzávalókat összekeverjük és pár órára hűtőbe tesszük. A házi darált paprika helyett használható a Piros Arany is. Mindkettővel vigyázzunk, mert sós, ne tegyünk túl sokat belőle. Újhagymával is feldobhatjuk.

Hermelin, avagy pácolt camembert


Tavaly tavasszal Prágában jártunk. Imádom azt a várost, szeretném minden évszakban megismerni valamennyi arcát. 
Többféle módon indulhatunk útnak. Utolsó alkalommal Kincsem úti könyve alapján készültünk a város felderítésére, csak ajánlani tudom mindenkinek. A címe Sörmetén Prága- útikalauz sörivóknak. 
A HERMELIN-t az U cerneho vola (A fekete ökörhöz) kocsmában kóstoltuk. Ez a hely prágai klasszikusnak számít, mivel mai napig megőrizte eredeti hangulatát. A betérő személy legyen akár külügyi hivatalnok, turista, vagy a közelben levő templom harangozója, jól megférnek egy asztalnál. Az ételek nem drágák, és finomak. Mi az olajban pácolt camembert kóstoltuk, amely mennyei volt és nagyon jól csúszott rá a világos Kozel. 
A nakladany hermelin pácolt camembert, isteni, sörrel kiváló, vonzza a jó társaságot. Ha megkóstolja az ember, már nem érdekli, hogy fokhagyma szagú lesz : ) Otthon is könnyű elkészíteni és gasztroajándékként is remek ötlet.

Hozzávalók:
(egy fél literes befőttes üveghez)
2 db. natúr camembert
2 közepes fej vörös vagy lilahagyma
4-5 dl olaj (én napraforgómag olajat használtam)
szemes bors
2-3 db babérlevél
szárított bazsalikom
szárított majoránna
1 fej fokhagyma
1-2 csípős paprika

A camembert tortacikk alakú szeletekre vágom, a hagymát felszeletelem, a fokhagyma gerezdeket karikára vágom. Az üveg aljára teszek pár szelet hagymát, ezt megszórom fűszerekkel, rárétegezek camembert cikkeket. Úgy próbálom az üvegbe pakolni, hogy a camembertek ne érjenek össze, így nem fognak kenődni, beleteszek pár karika fokhagymát. A többi hozzávalót rétegezve belepakolom az üvegbe, amíg tele nem lesz. Természetesen a rétegek közé fűszert szórok. A végén felöntöm az üveget olajjal és kicsit megrázogatom, hogy a levegő buborékok kiszálljanak belőle. Lezárom és 4-6 napig a hűtőben érlelem. 

Mennyei csemege sör nélkül is egy kis pirítóssal!        Nem szabad kihagyni!




2011. február 10., csütörtök

Jó ebédet adj férjed elébe, meglesz mindig a házi béke!

Falusi lány vagyok. Gyermekkoromban a legtöbb időt édesanyám szüleinél töltöttem. Nagyon szerettem a mamát és papát. Soha nem felejtem el a régi házat, amit sajnos már el kellett adnunk. Mindig úgy gondoltam, hogy egyszer ott fogok élni. Nem így alakult. Csak kedves emlékek fűznek oda. 
Gyakran eszembe jut a szederfa alatt álló asztal a padokkal, ahol szép időben üldögéltünk, beszélgettünk és ettük nagymamám finom süteményeit. Eszembe jut a nagy diófa a hátsó udvarban, ahová nagypapám hintát akasztott nekem. Az állatok, amelyek hangjától élettel telt meg az udvar, kacsák, tyúkok, disznó, kutya, macska. Az istállóban a fecskefészek, és a kicsi fecskék sivalkodása. Izgalmas volt gyermekként felfedezni a padlás kincseit is és olvasgatni régi könyveket. 
Kicsit félelmetes volt este, kimenni a hátsó udvarban álló pókhálós pottyantós WC-re. Gyönyörűnek láttam, ahogy a kályhában lobogó tűz fénye táncolt a plafonon. Soha nem felejetem el a nagymosásokat és azt, hogy mennyire szerettük hallgatni a Petőfi Rádiót, benne hétfőn a kívánságműsort kettőtől ötig, és milyen sokat nevettünk  a Kabarécsütörtök műsorán.
Milyen jó is volt a Rába parton sétálni és horgászni a papával, nézni, ahogy megnyúzza  a hatalmas harcsát, amit fogott. Ő hívott engem Kispirosnak. 
Hallgatni a mamát, aki a "Volt egyszer egy hadnagyocska"- című dalt és más nótákat is gyakran  énekelt. Átnézni hetente vele a szép ágyneműket és edényeket, a stafírungomat, amit már kb. 5 éves koromban megvett!



Nagyon hiányoznak!!! Sajnos mire leérettségiztem már egyikük sem lehetett velünk.

Szeretem a régi falvédőket, mamáéknál is volt ilyen a konyha falán, sokszor nézegetem őket, ilyenkor mindig valami homályos boldogság fog el és a nagyszüleimet érzem magam körül. Még csak pár darab van, de remélem gyarapodni fog a számuk. Régi álmom, ha majd egyszer kertes házban élhetünk  a konyha falán kiállítom a "gyűjteményemet".


  



2011. február 9., szerda

Majdnem Dubarry!


Végre újra itthon van a Szerelmem!
5 napig külföldön kellett dolgoznia és nagyon hiányzott már nekem. Nem tudtam aludni és lassan telt az idő nélküle. Úgy éreztem, és itt egy gyermekkori kedvenc mesejátékomat (Hamupipőke) kell idézzem: " Mintha az idő ólomlábakon járna!" Az a lényeg, hogy újra együtt lehetünk. 
Hogy megörvendeztessem, készítettem neki egy finom húslevest, és egy brokkolis Dubarry szeletet.

Hozzávalók:

fél kg csirkemell szeletekre vágva
fél kg brokkoli
1, 5 dl tej
1 doboz tejföl
1 csapott evőkanál liszt
2-3 dkg vaj

bors
szerecsendió
1 tojás
kis olaj és liszt a hússzeletek sütéséhez
kis víz a brokkoli párolásához
30 dkg reszelt sajt
ételízesítő

Elkészítés:

A csirkemell szeleteket sózzuk, borsozzuk, mindkét oldalát lisztbe forgatjuk és kevés olajon szépen megpirítjuk.  A brokkolit kevés ételízesítős (bio, ízfokozó mentes) vízben pár percig főzzük. A sült csirkemell szeleteket egy kivajazott sütőtálba tesszük, elrendezzük rajta  a leszűrt brokkolit. Egy másik edényben vajat hevítünk, elkeverünk benne egy kis lisztet, felöntjük tejjel és csomómentesre elkeverjük, sót, borsot és frissen reszelt szerecsendiót teszünk bele, majd tejföllel dúsítjuk. A végén egy felvert tojással még besűríthetjük.
A brokkolira rászórjuk a reszelt sajtot majd ráöntjük a besamel szerű mártást. Az egészet előmelegített sütőben kb. 180 fokon 20 percig sütjük, akkor jó amikor már pirul a teteje.

Mi köret nélkül ettük. De jó választás mellé a párolt rizs, vagy a krumplipüré is.
Jó étvágyat!

A brokkoli nagyon egészséges és gyönyörű zöldség. Kb. 2 éve ajándékként egy sétarepülést kaptunk barátainktól, akkor repültünk életünkben először, gyönyörű volt a táj, a Dunakanyar. Ahogy szálltunk és lefelé tekintgettünk a fák lombkoronája  a brokkoli rózsáira emlékeztetett. Csodálatos volt!


Egyes kutatások szerint a brokkolinak jelentős szerepe van a rákos megbetegedések kialakulását megakadályozó étrendben. Segít a méregtelenítésben, rengeteg vitamint, de kevés kalóriát tartalmaz és emellett nagyon finom, bársonyos íze van. Az egyik nagy kedvencem. Ha nincs időm, de mégis valami gyors meleg  vacsorára vágyom, sokszor eszem egy kis párolt brokkolit reszelt sajttal és tejföllel.

2011. február 6., vasárnap

Sós-zabpelyhes keksz

A következő receptet, már több helyen láttam így nem tudom megjelölni az eredeti szerzőt, mindenesetre kipróbáltam. A családban páran lebetegedtek, köhögtek prüsszögtek, úgy gondoltam, hogy mivel nem igazán volt étvágyuk, készítek nekik valami könnyű, és étvágygerjesztő finomságot.
A keksz finom volt, én szárított kakukkfűvel készítettem, ami nagyon jó a felsőlégúti problémákra, de más fűszerrel is kipróbálható. melegen és hidegen is ízlett, és a kakukkfűtől pikáns ízt kapott.

Hozzávalók:

20 dkg zabpehely
25 dkg reszelt sajt
5 evőkanál liszt
3 evőkanál tejföl
2 tojás
1/3 csomag sütőpor
só ízlés szerint
kakukkfű

Elkészítés:

Az alapanyagokat egy tálban összekevem, összegyúrom. Folpackba csomagolva 1-2 órán át a hűtőben pihentetem. dió nagyságú golyókat formázok belőlük vizes kézzel, ezeket kézzel vagy villával ellapítom. A sütőt előmelegítem 200 fokra.A kekszeket sütőpapírral kibélelt tepsiben 15 percig sütöm. 
Nekem ebből a mennyiségből kb. 50 db. keksz sikeredett.

Disznóvágás Szabolcsban

Múlt hétvégén disznóvágáson voltunk. Már hetekkel előbb egyeztettük az időpontot párom családjával, rettenetesen vártam, hiszen gyermekkoromban ez nálunk is nagy esemény volt. Szüleim már rég nem tartanak állatokat, így azt hiszem általános iskolás lehettem, mikor az utolsó hazai disznóvágáson részt vettem. 
Annak idején, mi gyerekek, a "halálraítélt" sírására ébredtünk, és csak a későbbiekről vannak emlékeim. Most volt "szerencsém" a kezdetekről résztvenni az eseményekben. Az én döntésem volt, de eléggé megrázott. Kettős disznóvágás volt és fényképekkel mindenképp dokumentálni akartam az eseményeket. Hát megrázott, majdnem megsirattam szegény állatokat, de össze kellett szednem magam, így visszatartottam a könnyeimet. Úgy gondolom, hogy a tenyésztett állatok megölése egy szükségszerű dolog, hisz azért tartjuk őket, hogy a végén az asztalra kerüljenek, legyen szó csirkéről, kacsáról, disznóról. 
Kiskoromban láttam, ahogy nagymamám levágja a tyúkokat, ahogy nagypapám megnyúzza a nyulat. És nem rázott meg... Akkoriban egy falusi gyermeknek ez mindennapos volt. Manapság már falun is ritka az állattartás, és a gyerekek legtöbbször a fóliázott csirkemell formájában találkoznak a hússal. 
Vágyom azokra az időkre, amikor láttam, ahogy a kotlós kikölti a tojásokat, majd nagymamám egy kis kosárban behozza a konyhába a kiscsibéket télvíz idején és a sparhelt mellett egy papírdobozban eteti őket. Még most is hallom a csibék csipogását, és emlékszem a pihe puha tolluk érintésére.

Hiányzik az a meleg, amit egy cserépkályha ad. 
Rengeteg ilyen emlékem van még és bár több mint 13 éve Budapesten élek, folyamatosan arról álmodozom, hogy így élhessek. Remélem, hogy sikerülni, fog.
Visszatérve a disznóvágásra, jó volt újra nagy családi körben lenni. De minden más volt mint otthon Vas megyében. Itt vágás után a disznót nem húzzák rendfára. Nem fogtak fel vért, nincs külön véreshurka zsemlekockával és májashurka. Más a menü, "reggelire" toroskáposzta volt, amit most ettem először és nagyon ízlett. Otthon mindig resztelt máj készült reggelire,  késői ebédre pedig finom húsleves és pecsenyehús. Imádtam! Ebédre itt is megvolt a húsleves, de utána frissen kifőtt hurkát ettük. Itt a hurkába zsiradékon pirított hagymát, a főtt belsőségeket ledarálva és rizst tesznek. Nagyon-nagyon finom volt. Minden ismerős volt, de mégis egy kicsit idegen. Tudom, hogy kis országban élünk, de most úgy éreztem, hogy ebben a kis országban nagyon nagyok a különbségek. 
De beszéljenek helyettem a képek:



A disznó
R.I.P.
A pörzsölés
Még egyben...

Fébevágva
Boncasztalon
Készül a hurka
Ebből töpörtyű lesz
Kolbásztöltés
Hát nem gyönyörűek!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...