2011. április 30., szombat

Húsvéti hangulat

A húsvét idén nagyon jól sikerült. Remek idő volt, sokat sétáltunk. Finomakat ettünk és sokat pihentünk. Anyu isteni sonkát főzött és a kalács, amit sütött több volt mint tökéletes. 
Elmentünk misére és körmenetre, melyet az ételszentelés követett. Anyu rutinosan mindenből pakolt egy kicsit, így amikor hazaértünk alig vártuk, hogy rávethessük magunkat a finomságokra. Most a szenteltet láthatjátok! Persze ebből mindenkinek csak pár falat jutott, aztán jött a többi:) 





Soha nem értettem, hogy húsvét után a tv műsorokban miért készítenek olyan ételeket, amelyekhez a húsvétról maradt sonkát használják fel. Anyu mindig olyan istenien készíti el, hogy amíg van esszük, még akkor is ha 4 napig esszük is, mert annyira finom, de így vagyunk anyu kocsonyájával is, amíg tart, addig minden étkezésre kocsonyát akarunk:)

És mivel a húsvéthoz elengedethetetlenül hozzátartozik a nyúl, bemutatom nektek a mi kis törpenyuszinkat!


"Nyúl nélkül élni lehet, de nem érdemes"

Sportszelet


Húsvétkor édesanyáméknál voltunk. A hagyományos húsvéti menü mellett anyukám és hugicám jópár sütit is készített. Úgy érzem, hogy ez az új recept megérdemel egy bejegyzést. Bár a neve sportszelet, engem mégis egy csokis hatlaposra emlékeztet, nagyon finom, könnyű szeletelni.

Hozzávalók:

tészta:
60 dkg liszt
10 dkg margarin
3 evőkanál kakaópor
1 sütőpor
1 kávéskanál szódabikarbóna
20 dkg porcukor
1 tojás
kevés tej

Elkészítés:

A hozzávalókból annyi tejjel, amennyit felvesz, tésztát gyúrunk. Ezt 4 cipóra osztjuk, kinyújtjuk és a tepsi hátán 4 lapot sütünk belőle.

krém:
1 l tej
3 csomag csokipuding
vaníliakivonat
1 evőkanál rum

Ezt az egészet sűrűre főzzük.

30 dkg margarin
10 dkg porcukor
3 evőkanál kakaópor

Jól kikeverjük és a kihűlt pudinghoz adjuk.




Kiadós,  hűtőben sokáig eltartható. Mivel gyönyörűen szeletelhető érdemes lenne tortaként is elkészíteni.

2011. április 21., csütörtök

Rozmaringos kacsacomb



Még mindig "csináljuk helyet a fagyasztóban" project jegyében zajlanak a konyhai akcióim, így pár napja rozmaringos kacsacombot sütöttem. Nagyon fincsi lett. Kifejezetten köret most nem készült hozzá, lefagyasztott szeletelt uborkából a nyarat idéző tejfölös uborkasalátával ettük.

Szeretek húst sütni a sütőben, mert nem kell sokat vacakolni vele, csak a sülési időt kell belekalkulálni, de mellette lehet más dolgokkal is foglalkozni.

Hozzávalók:

2 db. kacsacomb
2 nagy fej vöröshagyma
1 fej fokhagyma
2 evőkanál kacsazsír

bors
friss rozmaringág az erkélyről:)

Elkészítés:

A kacsacombokon a bőrt kockásra bevagdalom. Serpenyőben mindkét oldalát megpirítom. Vigyázni kell, mert a kacsa bőre is zsíros, nagyon pattog és köpköd. Nehogy megégessük magunkat! Pár pillanat alatt szép piros lesz. Ezután egy tepsibe betesszük a combokat. Mellé szórjuk a felaprított hagymát, fokhagymát és pár rozmaringágat, sózzuk, borsozzuk a húst. Pici vizet öntünk alá és a zsírt is bele tesszük. Lefóliázzuk. Kb. 40-45 percig fólia alatt sütjük, aztán levesszük a fóliát és még megpirítjuk, mindkét oldalát. Finom és szaftos étel.

Jó étvágyat!

2011. április 19., kedd

Csodálatosan illatos málnás csokitorta


Az én drága hugicámtól kaptam ezt a receptet. Mint csoki és málnaimádó számomra kötelező darab! Egyébként is villámgyorsan ki kell ürítenem legalább egy fiókot a fagyasztóból, mert megyünk haza  "Vazs megyébe" anyuékhoz húsvétolni, és ilyenkor nagy szatyrokkal érkezünk vissza:)
A betörés után minden nap édességre vágytam, így tegnap készült el ez a csoda. Párommal több mint felét betakarítottuk este.

Hozzávalók:
18,5 dkg vaj
20 dkg étcsokoládé
3 tojás
kis vaníliakivonat vagy 1 csomag vaníliás cukor
25 dkg barnacukor
20 dkg liszt
1 csomag sütőpor
6 dkg őrölt mandula
25 dkg málna (a fagyasztóból)

Elkészítés:

A vajat az étcsokival vízgőz fölött megolvasztjuk, majd félretesszük. A tojásokat a vaníliával és a cukorral jól elkeverjük, majd hozzávegyítjük az olvasztott csokit. Beletesszük a sütőporral és őrölt mandulával elkevert lisztet, robotgéppel eldolgozzuk. Majd óvatosan a málna felét is belekavarjuk. A masszát egy sütőpapírral kibélelt tepsibe vagy nagyobb tortasütőbe tesszük. A maradék málnát rászórjuk a tetejére. A sütőt előmelegítjük kb. 180 fokra hőlégkeverésre és 40-45 perc alatt készre sütjük.

A belseje a sütinek kicsit lágy marad! és a konyhában málna és csokiillat lengedez.



2011. április 18., hétfő

Ez van!

A héten kellemetlen élményben volt részünk!

Budapesten élünk. Egy nap leugrottunk este 7 körül vásárolni, nem voltunk összesen 45 percet távol. Ezalatt az idő alatt feltörték a lakásunkat. Vajon ki lehetett?
Nem kívánom senkinek azt az érzést, amikor jókedvűen hazaérsz és látod, hogy nyitva van az ajtód, a lakásban ég a villany, a fiókok kihúzkodva, a polcokról a kis porcelánedények lepakolva és minden összeforgatva. Az egyébként kedves emlék faládikád felfeszítve (csak egy kis kallantyúval kell kinyitni, nincs zárva). Teljesen meg voltunk zavarodva. Annyira leblokkoltam az esemény hatása alatt, hogy nem jutott eszembe a Rendőrség telefonszáma!!! Míg a helyszínelők meg nem érkeztek kabátban és cipőben mászkáltunk a lakásban. 

Olyan érzés ez mintha megerőszakolnák a privát szférádat.

Emellett az ajtót úgy tönkre vágták, hogy éjszakára sem tudtuk bezárni, így aznap este semmit nem aludtunk, másnap a lakatos megjavította az ajtót. Persze, most már egyáltalán nem érezzük biztonságban magunkat egy ilyen ajtó mellett, így tokostul le kell cserélnünk, amit ma fognak beszerelni, plusz lesz mindenféle riasztó és érzékelő is a lakásban. Kb. egy hetet kellett várni az ajtóra, azóta állandóan itthon vagyok, hogy, amit nem vittek el, azt ne is tudják, éjszaka eltorlaszolom a bejárati ajtót és nyugtalanul alszom...

Ezek a gazemberek el sem tudják képelni, hogy egy pár száz ezer forintos lopási kár mellett, (a használt elektronikai cikkekért talán majd kap 80000Ft-ot) az ajtó csere milyen költséggel jár és emellett  milyen álmatlan éjszakákat okoz a háziaknak.

Szóval Kedves Betörők! Köszönöm ezt a "jó" élményt, üzenem a többi kollégájuknak, akik még nem jártak nálunk, hogy nem tartunk itthon pénzt, ékszereim nincsenek, most már fényképezőgépünk, GPS-szünk, IPOD-unk napszemüvegem és éves állatkerti belépőnk sincs és a közeljövőben nem is lesz!

Sajnos többek között a kis Canon fényképezőgépünket is ellopták, szóval mostanában ne várjatok tőlem szuper fotókat, mert egy jó ideig nem tudjuk pótolni! Addig is telefonnal fényképezek majd, ha főzőcskézek, de  a fotók minősége meg sem közelíti a fényképezőgéppel készítetteket.

2011. április 11., hétfő

Paprikás csirke nokedlivel

Éljen! Ezt meg kell osztanom Mindenkivel! Sokszor próbálkoztam már édesanyám receptjeivel. Mindig finom lett a végeredmény, de azt az igazi "otthoni anyu főztje" ízt soha nem sikerült elérnem, egészen mostanáig.

Telefonos segítséget kértem anyukámtól és nekiláttam a paprikás csirkének és a nokedlinek. És sikerült! Rögtön ettem is belőle 2 tányérral. Olyan büszke vagyok magamra! Kíváncsi vagyok, mit szól az én kicsi párom, ha megkóstolja. Alig várom, hogy hazaérjen!

Hozzávalók:

3 fej vöröshagyma
6 gerezd fokhagyma
2-3 evőkanál olivaolaj
3-4 evőkanál házi darált paprika
1 evőkanál őrölt pirospaprika
1 evőkanál sűrített paradicsom, persze ha van friss, azt is tehetünk bele
2 mokkáskanál őrölt kömény
1 mokkáskanál fehérbors
1 evőkanál étkezési keményítő
2,5 dl 20%-os tejföl
60 dkg csirkecomb
1 kg csirkemell filé, de persze mindenki azt a részét tegye bele csirkének, amit legjobban szeret

Elkészítés:

Az olajat felhevítem, megdinsztelem a felaprított hagymát és apróra vágott fokhagymát. Beleteszem a darált paprikát, az őrölt köményt, a fehérborsot és a paradicsomsűrítményt, kavargatom kb. egy percig, aztán beleteszem a csirkecombokat és átforgatom. Rászórom az őrölt paprikát. Kb. 2 perc múlva felöntöm annyi vízzel az egészet, hogy ellepje. Aztán kb. 35-40 percig főzöm, amíg majdnem teljesen puha nem lesz, ekkor beleteszem a csirkemellet is (azért később, mert nagyon hamar megpuhul és így nem fog szétfőni). Főzöm még kb. 20 percig. Amikor puha egy kis edényben kikeverem az étkezési keményítőt egy kis vízzel és a tejföllel. Beleteszek pár kanál levet és elkevergetem, aztán fokozatosan a paprikás csirkéhez adom, kevergetem, hogy a tejföl nehogy kicsapódjon. Kicsit összerottyantom és kész!

Persze, aki tökéletes megoldásra törekszik, és nem lankad, az még nekiáll a NOKEDLInek is. Előre jelzem, hogy még nem érzem a jobb kezem a nokedliszaggatástól, és rendesen kimelegedtem a munkában. De nagyon megéri!

Hozzávalók:

kb. 60 dkg liszt, fele sima fele rétesliszt
2 db. tojás
3 mokkáskanál só
1 evőkanál olivaolaj

Elkészítés:

Egy nagy fazékba vizet teszek kis sóval és elkezdem melegíteni. Ezalatt a hozzávalókat összekeverem kb. 1,5 csésze vízzel. Az a lényeg, hogy ne legyen túl híg a massza, de könnyű legyen szaggatni. Nem kell alaposan kidolgozni. Anyu azt mondja így jobb lesz a nokedli állaga. Amikor felforrt a víz elkezdem szaggatni a nokedli. Ha feljön a víz színére még adok neki 2 percet és leszűröm. Egy kis olivaolajat rakok egy jénaiba és abba öntöm a lecsepegtetett nokedlit, így nem fog összeragadni. Szépen kiszaggatom az összes tésztát és lehet enni!

Mindenkinek nagyon jó étvágyat!



2011. április 4., hétfő

Csokis keksz

Egy találós kérdéssel kezdem. Kívül roppan, belül lágy. Mi az?

Pár napja kolléganőm egy hihetetlenül finom csokis kekszet hozott be a munkahelyünkre. Kívül roppanós, belül lágyan olvadó remekmű volt ez.

Olyan vagyok, mint Gombóc Artúr, így imádok, mindent, ami csokis, javítok, ÉTCSOKIS! Azonnal elkértem a receptet, és a saját ízlésem szerint kevesebb cukorral készítettem el. Sajnos a képek, nem adják vissza a kekszek csokoládébarnaságát!

 
Hozzávalók:

20 dkg liszt
2 dkg holland kakaópor
fél teáskanál szódabikarbóna
fél teáskanál őrölt fahéj
10 dkg puha vaj
10 dkg barnacukor
1 tojás
15 dkg étcsoki (60-70 %-os)
1 narancs reszelt héja
kis vaníliakivonat

Elkészítés:

A lisztet és a kakaóport egy tálba szitálom, majd hozzákeverem a szódabikarbónát és az őrölt fahéjat. Az étcsokoládét késsel morzsányi darabkákra vágom, hozzáadom a kakaós liszthez. Egy másik tálban robotgéppel összehabosítom a puha vajat a cukorral, majd hozzáadom a tojást, a reszelt narancshéjat és a vaníliakivonatot és jól összedolgozom. A tészta összeállítása már csak annyi, hogy a tojásos cukros vajba fakanállal belekeverem a csokimorzsás kakaós lisztet és összedolgozom. Elég sűrű massza lesz, ez ne ijesszen meg senkit.
Egy tepsibe sütőpapírt teszek és a csokis masszából 20 halmocskát rakok ki kanállal és kicsit ellapítom őket. 200 fokra előmelegített sütőben kb. 13-16 percig sütöm őket (ez a sütőtől függ).

Ne süssük túl sokáig őket, így a csokis tallérok kívül roppanósak lesznek, de a közepükben marad egy gondolatnyi lágy, olvadt csokis falat. Olyanok lesznek, mint a töltött kekszek töltelék nélkül.

Csokiimádóknak kötelező darab:)

Egy kis nosztalgia! Gombóc Artúr kedvencei 1'37-nél :)

A jövőnk múlhat rajta ... Válasszunk magyar terméket!



Válasszuk a magyar termékeket!
Egyetértek!!!

Bár néha nagyon nehéz magyar terméket találni. Például tegnap jó minőségű magyar fokhagymát szerettem volna venni egy nagyáruházban. Hát nem sikerült. Volt ott minden: argentin vagy kínai fokhagyma, német lilahagyma és holland vöröshagyma. De magyar nem.

Így többnyire a piacon próbálkozom. Jót tesz a lelkemnek, ha nagymama külsejű nénikéktől vásárolok, és reménykedem, hogy tényleg háztájiban termesztett zöldségfélét sikerül beszereznem, az import helyett.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...